Snapdragon X Elite, çok çekirdekli testte Apple M2’yi geçti

Microsoft, yeni Surface Laptop modelini ARM tabanlı Snapdragon SoC’ler ile piyasaya sundu. Bu dizüstü bilgisayarlar şu anda ön siparişe açık olup, Temmuz ayında sevkiyata başlanacak. Bu nedenle, yeni yonga setinin gerçek performansını görmek için biraz daha beklememiz gerekecek.

Ancak, donanım meraklısı HXL, Snapdragon X Elite işlemcisiyle çalışan yeni Surface Laptop’un performans testlerini paylaştı ve bu işlemcinin Apple’ın M2 çipiyle boy ölçüşebileceğini gösterdi. Test, CPU-Z benchmark aracıyla Surface Laptop 7 üzerinde Snapdragon X Elite X1E-78-100 SoC kullanılarak yapıldı. MacBook’larda CPU-Z mevcut olmadığı için, HXL sanal bir Windows 11 ortamında bu testi gerçekleştirdi.

Snapdragon X Elite, çok çekirdekli testte Apple M2’yi geçti

Sanal makinelerin performans üzerinde ekstra yük oluşturabileceğini ve bu durumun M2’nin puanını olumsuz etkileyebileceğini belirtmekte fayda var. Bu yüzden bu verileri değerlendirirken dikkatli olunmalı.

Surface Laptop 7, çoklu iş parçacığında 7.923,5 puan alarak sanal makinedeki M2’ye göre (3.822,3 puan) önemli bir üstünlük sağladı. Ancak M2, tek iş parçacığı performansında (749,5 puan) Snapdragon X Elite’in (686,0 puan) biraz önünde yer aldı.

Snapdragon X Elite‘in, Intel ve AMD’nin mevcut ürünlerine göre üstün performans sergilediği iddia ediliyor. Bu, Apple’ın silikonu ile yapılan ilk gerçek karşılaştırma oldu ve Snapdragon X Elite işlemcili dizüstü bilgisayarların, ince ve hafif tasarımları tercih eden, uzun pil ömrü isteyen ve Windows ile macOS arasında seçim yapma özgürlüğüne sahip olmak isteyen kullanıcılar için iyi bir alternatif olabileceğini gösteriyor.

Ayrıca, Qualcomm’un Snapdragon X işlemciler için resmi Linux desteği sunacak olması, açık kaynaklı işletim sistemlerini tercih edenler için de cazip bir seçenek yaratacak. Bu benchmark sonuçları, X Elite’in Apple’ın M serisi çipsetlerine karşı güçlü bir rakip olabileceğini ortaya koyuyor. Ancak, tam olarak nasıl bir performans sergilediğini anlamak için daha fazla veriye ihtiyaç var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir